30 godina od pobigije u Đačkom domu u Gospiću

24. 12. 2021. navršava se 30 godina od tragične pogibije četvorice pripadnika 128.br HV u Đačkom domu u Gospiću. Slava im.
30 godina od stradanja u Čanku

Tradicionalno obilježavanje stradanja pripadnika 128.brigade HV u Čanku 10.12.2021. godine u Svetištu Majke Božje Trsatske sa početkom u 18,30 sati. Svake godine 10.prosinca pripadnici 128.brigade HV „Sveti Vid“ Rijeka okupljaju se u Svetištu Majke Božje Trsatske da odaju počast pripadnicima brigade i ostalim braniteljima i civilima koji su stradali na taj dan 1991.godine u Čanku. Poginuli pripadnici 2.bojne 128.brigade HV: Benaš Miljenko Zlatko Liker Franjo Matašić Ivan Radica Škaron Ivoslav Zarobljeni pripadnici saniteta 2.bojne 128.br HV: Aldo Ivančić, Nikša Karamatić, Vlado Leoni, Ante Čargonja Ranko Srok SLAVA IM I HVALA Program obilježavanja 10.12.2021.godine: 18,30 Sveta misa za poginule pripadnike 128.brigade i sve branitelje Druženje i podjela zahvalnica sudionicima humanitarne izložbe u povodu 30.obljetnice 128.br HV PROČITAJTE JOŠ : EDI PRODAN Pokolj u Čanku: “U Rijeku su stizala imena…Tko je sljedeći?”
Udruga 128.brigade HV „Sveti Vid“ Rijeka i ove godine u koloni sjećanja u Škabrnji

Udruga 12.brigade HV „Sveti Vid“ Rijeka i ove je godine Dan sjećaja na žrtve Domovinskog rata i Dan sjećanje na žrtvu Vukovara i Škabrnje obilježila sudjelovanjem u koloni sjećanja u Škabrnji, položila cvijeće i zapalila svijeće te time odala počast i poštovanje žrtvama Škabrnje, Vukovara i svim žrtvama Domovinskog rata.
Predstavnici 128. brigade HV “Sveti Vid” uručili prigodan poklon HNK Rijeka

Dana 15. studenog su Stevo Kabić i Walter Cvjetan ispred 128. brigade HV “Sveti Vid Rijeka”, uručili Luki Ivančiću, generalnom direktoru HNK Rijeka prigodne darove kao zahvalu za sudjelovanje HNK Rijeka u proslavi 30. godišnjice 128. Brigade Hrvatske vojske Sveti Vid. HNK Rijeka pridružio se proslavi 30. obljetnice, te je na humanitarnoj izložbi sudjelovala sa zastavom kluba, dresom i loptom potpisanom od strane nogometaša. Zaželjeli smo im mnogo sportskih uspjeha. web stranica HNK RIJEKA
VAŽNO JE UČINITI NEŠTO DOBRO…

Danas se je ekipa u sastavu: Stevo Kabić, Marijan Ribarić i Damir Vukas sa kombijem punim osnovnih životnih namirnica za koje su novac u dobrotvornoj akciji skupili pripadnici Udruge 128.br HV „Sveti Vid“ Rijeka, uputila prema Petrinji i Kutini. Kombi sa gorivom donirala je tvrtka ELEKTROMAX Rijeka a dečki su sami platili cestarinu.
ŠKABRNJA 2021

Povodom obilježavanja Dana sjećanja na žrtve Domovinskog rata i Dana sjećanja na žrtvu Vukovara i Škabrnje, simboličnom kolonom sjećanja te polaganjem cvijeća i paljenjem svijeća i ove godine želimo odati počast i poštovanje žrtvama Škabrnje.
Predavanje o Domovinskom ratu u Klubu navijača Armada Rijeka

U sklopu obilježavanja 30. obljetnice ustrojavanja 128.brigade HV „Sveti Vid“ brigadir u mirovini Stanislav Linić, član HČZ-ZU i tajnik Udruge 128.br HV održao je predavanje u Klubu navijača Armada Rijeka na temu: „ 30.godina od početka Domovinskog rata i stvaranja hrvatske vojske“. Predavanje je bilo veoma dobro praćeno od zainteresiranih mladih navijača. Poslije predavanja S. Kabić, pripadnij Udruge 128.brigade i jedan od članova organizacijskog odbora proslave uručio je KN Armada zahvalnicu za potporu Udruzi 128.br HV.
128. brigada HV „Sv. Vid“ obilježila 30 godina od osnivanja

Polaganjem vijenaca na Mostu hrvatskih branitelja i prigodnom svečanosti održanom u parku Pomorskog i povijesnog muzeja Hrvatskog primorja obilježena je 30. obljetnica ustroja 128. brigade HV „Sv. Vid Rijeka“. Na svečanosti su među ostalima sudjelovali i zamjenik gradonačelnika Grada Rijeke Goran Palčevski; zamjenik župana Primorsko-goranske županije Vojko Braut; iz Ministarstva branitelja Dinko Tandara; izaslanik Predsjednika RH i zapovjednik Zapovjedništva specijalnih snaga brigadir Ivan Miloš. Vijence su na Mostu hrvatskih branitelja u ime Grada Rijeke položili zamjenik gradonačelnika Goran Palčevski i pročelnik Odjela za gradsku samoupravu i upravu Mladen Vukelić. Vijence na Mostu hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata položili su i ratni zapovjednici brigade brigadiri Joko Đipalo i Miodrag Hećimović. Govor predsjednika Udruge 128.br HV “Sveti Vid” Ivana Lerge, pričuvnog bojnika: Poštovani uvaženi gosti, roditelji i članovi porodica poginulih hrv. branitelja, invalidi Domovinskog rata i dragi suborci iz svih postrojbi iz Domovinskog rata. Poštovani ratni zapovjednici 128.br, brigadiri Joko Đipalo i Miodrag Hećimović, zapovjednici bojni, satnija i vodova, časnici, dočasnici i vojnici, poštovani i dragi suborci iz 128.brigade HV „Sveti Vid“ Rijeka. Osobita mi je čast i zadovoljstvo sve vas pozdraviti u ime Udruge 128.br HV „Sveti Vid“ Rijeka. Evo, prošlo je 30 godina od kada smo, kao brigada HV, krenuli u izvršavanje prvih borbenih zadaća, najprije u okolici Rijeke a potom u lijepoj ali, u ovo doba već, negostoljubivoj Lici. Ta prva zima u Lici, ostala je zauvijek u kolektivnom sjećanju ne samo nas koji smo tamo bili, već i naših porodica i cijele županije. Više od polovine ukupnog broja svih naših poginulih stradalo je već na samom početku, u prvih četrdesetak dana našeg boravka na Ličkom ratištu. Bila su to zaista teška vremena za sve nas ali smo opstali, nismo se demoralizirali, pokolebali i rasuli nego smo nastavili i u „Oluji“ izbili na državnu granicu, na Unu, pa i dalje. Jedan veliki dio naših suboraca, ojačana 1. bojna, se nije vratio kući na slavlje poslije pobjedonosne „Oluje“ nego tek sredinom prosinca 1995.godine, poslije potpisivanja Daytonskog sporazuma i odluke o mirnoj reintegraciji istočne Slavonije, što samo po sebi dovoljno govori o snazi i borbenoj spremnosti 128.brigade. Svi mi, pripadnici 128.brigade, ponosni smo na svoju pripadnost ovoj riječkoj i hrvatskoj postrojbi. Francuski filozof i političar de Maistre je prije više od 200 godina rekao: Nitko ne zna što je rat ako u njemu nema sina. Rijeku, na sreću, nisu pogodila ratna razaranja ali su građani Rijeke i okolice itekako „znali što je rat“ jer je njena mladost branila Hrvatsku na svim ratištima. Jutros smo se poklonili onima koji su tamo ostavili živote. Neka im je vječna hvala i slava. Ta mladost i ti, uvijek pogrešno nazivani „mali i obični ljudi“ koji su činili našu i ostale postrojbe sa područja Rijeke i šire upravo su svojom skromnošću, radišnošću, svojim domoljubljem, svojom otvorenošću i spremnošću da brinu jedni o drugima i da grade a ne da razaraju činili našu snagu. Nije stoga ni čudno da je već u svibnju 1992.godine, poslije tragičnih događaja zimi 1991./1992. formirana Udruga 128.br HV „Sveti Vid“, vjerojatno jedna od prvih braniteljskih udruga u Republici Hrvatskoj, sa ciljem da se pomogne obiteljima poginulih pripadnika brigade, posebno njihovoj djeci. Svi dosadašnji predsjednici i članovi Udruge dali su veliki doprinos ostvarenju tih ciljeva i na tome im hvala. Nažalost, nekih od njih više nema među nama. Udruga danas čuva sjećanje na ratnu slavu brigade ali ne želi postojati sama radi sebe i za sebe. Mi, pripadnici 128.brigade uvijek sa ponosom ističemo da smo dio ovog grada i ovog kraja i upravo zato smo ovu 30.obljetnicu htjeli proslaviti na način da i dalje doprinosimo pa je tako ova humanitarna izložba ratnih fotografija našeg pripadnika Dragana Borčića, te izložba radova pripadnika brigade, pripadnika Udruge slabovidnih i slijepih osoba PGŽ, Udruge Multiple te Kluba navijača Armada i NK Rijeka namijenjena prikupljanju sredstava za one kojima je to najpotrebnije. Zahvaljujem svima onima koji su omogućili da se ova izložba realizira. Hvala i živjela Hrvatska.
Iz NOVOG LISTA: Svoj 30. rođendan obilježava 128. brigada HV-a: ‘Silno ponosni na svoj ratni put, ali i na Udrugu Sv. Vid’

Ponosni smo na svoje ratovanje, na ponašanje koje smo iskazali tijekom čitavog rata, hrabrost skoro deset tisuća ljudi koji su ratovali za slobodu domovine. Jednako kao što smo beskrajno tužni zbog svih koji su poginuli tijekom Domovinskog rata. Danas kad s velikim vremenskim odmakom gledamo na sam rat i život Hrvatske u slobodi, najviše možda čini zadovoljnima što smo prvi u Hrvatskoj, još davnog 15. svibnja 1992. godine, osnovali Udrugu 128. brigade Sveti Vid. Da, riječ je bila o pomalo nelogičnoj odluci jer udruge ratnih brigada su veteranska udruženja koja nastaju nakon što topovi utihnu. Ali ne, mi smo udrugu osnovali kako bismo dobili pravnu, zakonsku osnovu putem koje bismo mogli stipendirati, novčano pomagati djecu koja su zbog pogibije njihovih očeva bila u posebno teškoj situaciji. Uz nepravedan odnos prema vršnjacima, dovedeni pod prijetnju uspješnog nastavka školovanja, posebno oni koji su svojim znanjem i htijenjem željeli na fakultete. Udruga je postala mjesto putem kojeg se ta nepravda ispravljala. Tako da možda s ove distance upravo na tu svijest, na stav da samo zajedništvom možemo prevladati sve probleme, možemo biti silno ponosni. VIŠE PROČITAJTE U NOVOM LISTU… (Autor Edi Prodan)
DRAGAN BORČIĆ HUMANITARNA IZLOŽBA RATNIH FOTOGRAFIJA U POVODU 30.OBLJETNICE 128.br HV “Sveti Vid” Rijeka

Svečanost u povodu 30. obljetnice ustrojavanja i nastanka 128.br HV „Sveti Vid“ Rijeka održat će se 23.listopada 2021.godine. Program svečanosti: 09,30 sati – Polaganje vijenaca i paljenje svijeća na Mostu hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata 10,30 sati – Svečanost u povodu 30. obljetnice ustrojavanja i nastanka 128.br HV „Sveti Vid“ Rijeka u Pomorskom i povijesnom muzeju hrvatskog primorja i otvaranje humanitarne izložbe ratnih fotografija i radova pripadnika brigade i udruga civilnog društva iz Rijeke i Primorsko goranske županije 12,00 sati – Sveta misa zadušnica u katedrali Svetog Vida, Rijeka Dragan Borčić rođen je 1949.godine u Komiži na otoku Visu. Od 1970.godine do mirovine zaposlen je u INA- Rafinerija nafte Rijeka. Fotografijom se aktivno počinje baviti 1981.godine a od 1983. počinje izlagačku djelatnost u okviru KUD-a „Bakle“ te foto-kluba „Rijeka“. Sudjelovao je na više od 90 skupnih i samostalnih izložbi umjetničke fotografije u zemlji i inozemstvu, a dobitnik je mnogobrojnih nagrada i priznanja, među kojima je i prva nagrada za kolekciju fotografija ratne tematike, osvojena u Trakšćanu u prosincu 1994.godine pod nazivom „Dani hrvatske fotografije“. Na međunarodnoj izložbi fotografija „Mundijal Fotofestival“ u Rovinju u kolovozu 1996.godine dobiva diplomu FIAP-a (FEDERATION INTERNATIONALE DEL’ ART PHOTOGRAPHIQUE“. U inozemstvu je izlagao u Švicarskoj, Italiji, Austriji i Sloveniji. Samostalno je izlagao u Rijeci 1991., 1996., i 2001.godine te u Bakru, Puli, Pazinu i Sisku 2002.godine. Fotografije su mu objavljene u više knjiga i turističkih publikacija. Borčić je ratne fotografije snimao kao pripadnik 3.bojne 128.br HV „Sveti Vid“ Rijeka, gdje je nakupio mnogo ratnog staža. Njegov, prije rata, stečeni nadimak „Borac“ dobio je potpuno novo značenje. U ličkim se rovovima nije odvajao od puške ali ni od fotoaparata i tako su nastale fotografije koje su ovjekovječile Domovinski rat iz perspektive vojnika-borca. Sa brigadom je prošao od prve teške ličke zime 1991./1992. godine pa do pobjedonosne akcije „Oluja“ gdje je nastala i jedna od najpoznatijih fotografija: hrvatski vojnik, pripadnik 128.br HV „Sveti Vid“ sa pogledom na rijeku Unu,napokon na državnoj granici.