31 GODINA OD STRADANJA U ČANKU

I ove je godine, 10. prosinca 31.obljetnica jednog od najvećih zločina u Domovinskom ratu na prostoru Like. Trideset i jedna godina je prošla od prvog velikog stradanja pripadnika 12.br,HV „Sveti Vid“ Rijeka. Osim okupljanjem u Čanku, selu od nekoliko desetaka stanovnika u sastavu općine Plitvička jezera, stradanje pripadnika 128. brigade HV tradicionalno će se obilježiti i u Svetištu Majke Božje Trsatske. Misa je u 18,30 sati. Naći će se pripadnici 128. brigade HV “Sveti Vid” kako bi odali počast svojim suborcima, ostalim braniteljima te civilima koji su na taj dan stradali u Čanku.

Čanak, 10.prosinac 2022.godine

Druženje poslije mise na Trsatu

11.12.2022.

Autor: Edi Prodan

Ivan Lerga, bojnik HV u pričuvi, ratni zapovjednik jedne od bojni 128.br HV "Sveti Vid" Rijeka i predsjednik Udruge ratnih veterana 128.br

Nije nas bilo mnogo, otputovali smo s jednim kombijem, ali održali smo tradiciju što je i najvažnije. Svoje kolege i prijatelje nikad nećemo, dok nas ima zaboraviti. U samom Čanku okupilo se nemalo prijatelja i veterana iz Like, iz Gospića i Korenice posebno, a s njima su bili i pripadnici političkih struktura tih jedinica lokalne samouprave

Kao svake godine, i ove su članovi Udruge 128 brigade Sveti Vid Rijeka predvođeni pričuvnim bojnikom i predsjednikom Udruge Ivanom Lergom posjetili Čanak kako bi obilježili 31. obljetnicu stradanja pet suboraca – Franje Matašića, Miljenka Benaša, Zlatka Likera, Ivana Radice te Ivoslava Škarona – kao i stradalnika iz svoje i ostalih postrojbi te domaćeg stanovništva. Za razliku od Benaša, Likera, Radice i Škarona koju su stradali u samom Čanku, teško ranjenog Matašića agresori, inače zapovjednika 2. bojne 128. brigade, snage JNA i paravojnih četničkih skupina, odveli su u Beograd gdje je sedam dana kasnije, 17. prosinca i preminuo. Bilo je to jedno od većih pojedinačnih stradanja pripadnika HV-a na ličkom ratištu, a dogodilo se u u potpunom neprijateljskom okruženju sela Čanak, u iznimno teškoj situaciji po razvoj ratnih događanja i opstojnosti Hrvatske.

Nakon obilaska Čanka, navečer je u Svetištu Majke Božje na Trsatu u čast poginulih održana sveta misa.

KONTAKT:
Pomerio 26, 51 000 Rijeka
udruga128brhv@gmail.com
099 8851130
administrator web stranice: stane.linic@gmail.com

Copyright@Udruga128.br HV "Sveti Vid"- Rijeka