128. brigada HV obišla nekadašnju bojišnicu

AKTIVNOSTI UDRUGE

GOSPIĆ – Udruga 128. brigade Hrvatske vojske „ Sveti Vid” iz Rijeke obilježila je obilaskom nekadašnje ličke bojišnice 21. obljetnicu svog postojanja. Mjesta stradavanja svojih suboraca obišli su pripadnici te postrojbe, roditelji, djeca, unuci i udovice poginulih, kao i njihovi brojni prijatelji. Prva je komemoracija održana u Korenici, zatim na Ljubovu i Širokoj Kuli. Dolaskom u Gospić karavana je najprije položila vijenac na spomen-ploču postavljenu na zgradi Županije, a potom na spomenik podignut u čast i na spomen poginulim hrvatskim braniteljima i civilnim žrtvama rata. O ratnom putu ove postrobe koja se borila na svim dijelovima ličke bojišnice govorio je predsjednik udruge pukovnik Ivan Štrković, a Riječane je u ime Grada Gospića pozdravio zamjenik gradonačelnika Grada Gospića Ivan Biljan i predstavnice Udruge udovica poginulih branitelja Grada Gospića. Nazočnima se obratio Ivan Biljan zahvalivši riječkim dragovoljcima što su u najtežima danima rata sudjelovali u borbama za Gospić i ovaj dio Hrvatske. O svojim poginulim suborcima i prijateljima govorio je predsjednik Udruge 128. Brigade sv. Vid pukovnik Ivan Štrković, dok je riječi molitve za sve poginule hrvatske branitelje predvodio je mons. Mile Čančar.

Komemoracije su potom nastavljene na mjestima stradavanja riječkih dragovoljaca u Perušiću, zatim u Ibrišićima i na kraju u Čanku gdje je u prosincu 1991. godine dio pripadnika ove brigade danima bio u okruženju. U borbama diljem Like 128. brigada Sveti Vid ostala je bez 26 branitelja, dok ih je više od 200 ranjeno.